Studenci w świecie automatyki
Opublikowano 12.05.2021 09:30


Nowoczesne laboratorium automatyki i sterowania powstało na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Dzięki tej pracowni studenci będą mogli zdobyć wiedzę i kompetencje w zakresie innowacyjnej automatyki wpisującej się w ideę Przemysłu 4.0.

Wyposażenie laboratorium jest dostosowane do współczesnych wymagań rynkowych. Nowoczesne oprzyrządowanie umożliwi studentom zapoznanie się z językami programowania współczesnych maszyn i urządzeń przemysłowych. Studenci będą mogli tu poznać budowę i zasadę działania elementów automatyki przemysłowej, takich jak sterowniki, falowniki, silniki krokowe, serwomechanizmy, systemy bezpieczeństwa oraz powszechnie wykorzystywane panele dotykowe HMI, które zapewniają komunikację między człowiekiem a maszyną, systemem automatyki lub systemem monitoringu.

Tu nauczą się programowania

Sala dydaktyczna jest wyposażona w osiem stanowisk szkoleniowych. Każde ze stanowisk jest połączone z przystosowanymi stacjami roboczymi wyposażonymi w specjalistyczne oprogramowanie. Pozwala to na wgrywanie utworzonych przez studentów programów i szat graficznych na elementy fizyczne, prowadzenie symulacji w środowisku programowym, kompilację programów i sprawdzenie ich pod kątem błędów. Pozwala również na nadzór w czasie rzeczywistym pracujących już maszyn i urządzeń, wykonujących zadane operacje.

Jak działa automatyka przemysłowa?

Jak podkreśla kierownik Katedry Mechaniki i Automatyki Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Igor Maciejewski, prof. PK studenci zdobędą tu wiedzę praktyczną i zwiększą umiejętności dotyczące działania systemów automatyki przemysłowej i współczesnych języków programowania.

Będą w stanie programować i sterować urządzeniami stosowanymi w przemyśle.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska